Anbernic RG35XX SP 3.5″ IPS screen clamshell console – console
Availability:
In stock
  • H700 quad-core ARM Cortex-A53 @ 1.5GHz
  • Dual- core G31 MP2
  • Linux, 1GB DDR4 RAM
  • 3.5-inch 640*480 @ 4:3 IPS display
  • 3300 mAh, Wi-Fi, Bluetooth, Dual speakers
  • HDMI Mini output
  • Good PS1 & Dreamcast emulation
Mix Match Bundle & Save
Mix Match Bundle & Save
Frequently Bought Together
  • Anbernic RG35XXSP leather travel bag - case
  • USB Type A Wall Charger DC 5V 1A - Ideal for Anbernic consoles
Save 5% when bought together
🇦🇺 Aussie Stock + Fast Shipping �" Combine Categories & Save!
The Anbernic RG35XX SP delivers the 35XX experience in a compact clamshell.
RG35XXSP vs GBA SP and Nintendo DS
But is it pocketable?
Here is a quick display, size, and weight comparison;
  • 35xxSP : 640 x 480 display, 8.9 x 8.5 x 2.7cm @ 192 grams
  • Gameboy Advanace SP : 240 x 160 display, 8.2 x 8.4 x 2.4 @ 143 grams
  • DS : 240 x 160 display, 14.8 x 8.4 x 2.8 @ 275 grams
Packed with all the features you need
Talking about Nostalgia, Anbernic has nailed it in the colour department for the SP which comes in;
  • Transparent Blue
  • Silver
  • Grey
  • Black Transparent
Enhanced gameplay
Does the 35XXSP come pre-loaded with console games
  • Capcom – CPS
  • Final Burn Alpha – FBA
  • Famicom – FC
  • Game Boy – GB
  • Game Boy Color – GBC
  • Game Boy Advance – GBA
  • Game Gear – GG
  • Mega Drive – MD
  • Nintendo DS – DS
  • Nintendo Entertainment System – NES
  • Super Nintendo Entertainment System – SNES
  • Neo Geo
  • Neo Geo Pocket Color – NGPC
  • PC Engine
  • Playstation – PS1
  • Super Famicom – SFC
  • Sega Master System – SMS
  • Wonderswan
  • Vertical Mame Games
Keep in mind more demanding titles will vary in performance.
Custom firmware
The boring stuff
– Please allow up to 1cm size difference due to manual measurement.
– Buttons and controller finish may vary depending on the model and colour.
What's in the box
SKU: HANDHELD-CONSOLE-ANBERNIC-RG35XX-SP Category: Tags: , , , , , ,
Video
Details
Brand:Anbernic
Model:35XX SP
Operating System:Linux
Material:ABS Plastic
Colours:Transparent Black, Transparent Blue, Silver, Grey
Audio:Single facing speaker
Display
Display Size:3.5" 4:3 ratio
Technology:IPS
Resolution/ Ratio:640x480
Processor CPU
CPU Brand:ARM
CPU Model:H700 quad-core ARM Cortex-A53 @1.5GHz
Graphics Processor GPU
GPU Brand:Embedded
GPU Model:Dual- core G31 MP2
I/O Interface
USB:2x USB ports - 1 x Charge and file transfer, 1 x OTG
Audio Out:3.5mm Socket, USB-C